Ağaçlar Neden Yapraklarını Döker?

1
138
Ağaçlar neden yapraklarını döker?
Ağaçlar neden yapraklarını döker?

Ağaçlar Neden Yapraklarını Döker?

  • Bu yazımızda Ağaçlar Neden Yapraklarını Döker? İncelemesi yapacağız. Bizler bazılarını gözle görmesek de bütün ağaçlar yapraklarını döker. Ağaçların dallarındaki yapraklarını dökme vakitleri, türdeki farklılığa ve değişen hava şartlarına bağlantılı olarak değişim gösterir. Örnek vermek gerekirse ağaçlar, sonbahar zamanında yapraklarının hepsini dökerler. Bazı ağaçların yaprakları ise olgunlaşınca yani olgunluk dönemlerini tamamlayınca dökülür. Çam ağacı, köknar ağacı, servi ve ladin ağaçları gibi iğne yapraklı olan ağaçlar kış mevsiminde yaprak dökmeyen ama yıl içerisinde yaprak değişimine uğrayan ağaçlara örnektirler.
    Tüm bitkilerin yaprakları onların besin kaynaklarıdır. Bitkiler, kökleri aracılığıyla topraktan aldıkları su ve mineralleri yapraklarının fotosentez yapması ile yani yapraklarda fotosentez yardımıyla onları birer besine dönüştürürler. Oluşan bu besinleri, solunum yaparak ihtiyaçları kadar enerjiye dönüştürürler. Bunun sayesinde gelişimlerini yaparlar ve büyüyebilirler. Üretilmiş olan besinlerin bir kısmı hücrelerin canlı kalması ve çoğalması için kullanılır. Geriye kalan fazlalık ise depo edilir. Besin üretiminde bitkiler, ışık ve sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Işık ile birlikte elbette ki sıcaklık da çok önemlidir. Çünkü gerçekleşmesi gereken kimyasal tepkimeler için belirli bir derecede sıcaklığa ihtiyaç vardır. Bu nedenle ağaçlar, kışın ya da sonbaharda yapraklarını dökmeseydi, depolanmış olan
    Ağaçlar ve Yaprak Dökümü
    besinler ağacın gövdesini ve yapraklarını oluşturan hücrelerin yaşaması için ayakta tutmaya yetmezdi. O yüzden bitkiler, kışları ya da sonbaharda besin kaynaklarını “kapatarak” enerjiyi tasarrufu ederler.

YAPRAK DÖKME ZAMANLARI

  • Bitkilerin yapraklarını dökme zamanını etkileyen faktörler çevresel değişimler (sıcaklık gibi) ve kalıtsal olan etkenlerdir. Yaprağın dökülmesinde ilk önce yaprağın sapının gövdeye bağlanmış olduğu bölgedeki bazı hücreler farklılaşmaya başlarlar. Bu bölgeye absisyon bölge (kopma bölgesi) denir. Bu zaman içerisinde absisyon bölgesinde bulunan hücrelerin çeperleri zayıflamaya ve hücreler küçülmeye başlar. Sonuç olarak yaprak da zayıflamış olan bu bölgeden kopar. Yaprağın kopmuş olduğu o bölge açık bir yaraymış gibi bitkileri hastalıklara ve oluşacak olan enfeksiyonlara karşı savunmasız yapar. Absisyon bölgesinde bulunan hücreler oluşan açık yarayı iyileştirmek için yara dokusunu oluştururlar. Oksin denilen büyüme hormonu absisyon bölgesinin oluşum hızını yavaşlatır. Oksin moleküllerinin miktarı yeni (genç) yapraklarda oldukça fazladır ve yapraklar olgunlaştıkça miktar azalır ki yapraklar olgunlaştıkça dökülme hızı da artar.

 

  • O soğuk havalarda ağaçlar yapraklarını dökmeseydi, yapısı ince olan yapraklar soğuk havada donma tehlikesi yaşayacaktı. Bundan dolayı ağaçların dallarındaki hücreler soğuk havaya karşı biraz daha iyi korunmuşlardır ve çok soğuk havayla karşılaşmazlar ise ağacın diğer mevsimlerde depolamış olduğu besinler ile kış bitene kadar canlı kalabilirler. Yani bitkilerin yapraklarını dökmesi onların besin, enerji ve su ihtiyacını azaltır. O yüzdendir ki soğuk ve kuru havalarda bitkilerin hayatta kalmasına yardımcı olur.

www.google.com www.yandex.comwww.yandex.com

1 Yorum

  1. […] İnsanların birbirinden farklı fizyolojik özellikleri bulunmaktadır. Farklı özellikler, bireylerin birbirlerinden ayırt edilmesinden karakterlerinin oluşmasına kadar pek çok değişik sonuca götürmektedir. Bu bağlamda gülerken göz kısılması da insanların değişik özellikleri arasındadır. Türk toplumunda da güldüğü zaman gözleri kısılan insanların sayısı oldukça fazladır. Anatomik olarak her insan istediğinde gülme anında gözlerini kısabilmektedir. Ancak gülerken gözleri kısılan insanlar bu durumu isteyerek yapmamaktadır. Yaradılışlarından ötürü güldüklerinde otomatik olarak gözleri kısılmaktadır. Pek çok kimse bu durumu çekici bulurken, bazıları gülerken gözlerinin göründüğü bir fotoğraf çekinemedikleri ya da gülüklerinde önlerini göremedikleri gibi nedenlerde ötürü durumlarından şikâyetçi olmaktadır. […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz