Ağladıktan Sonra Neden Rahatlamış Hissedilir?

0
198
enlersitesi.com
enlersitesi.com

Ağladıktan Sonra Neden Rahatlamış Hissedilir?

  • İnsan, duyguları ile hareket eden bir canlıdır. Bu neden yüzünden pek çok farklı eylem gerçekleştirmektedir. Gülmek, ağlamak, sinirlenmek ya da stres sahibi olmak bu eylemlerden birkaçı olarak kabul edilmektedir. Sayılan duygu değişimleri arasında ağlamak pek çok birey tarafından iyi kabul edilmemektedir. Bir kimse ağladığı zaman görüldüğünde müdahale edilerek ağlama duygusunun giderilmesine çalışılmaktadır. Oysaki ağlamak hem insan vücudu hem de insan psikolojisi açısından faydalıdır. İnsan, ağladığında kendini rahatlamış hissetmektedir. Peki, ağladıktan sonra neden rahatlamış hissedilir? Bunun bilimsel nedeni stres hormonlarıdır. İnsanlar ağlarken vücut, stres hormonlarını ortadan kaldıran salgılar üretmektedir. Gözyaşları ile birlikte ortadan kalkan hormonlar ise rahatlamada oldukça etkilidir.
enlersitesi.com
Ağlamanın Faydaları Nelerdir?

   Ağlamanın İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir?

  • Ağlamanın faydaları arasında bahsedildiği üzere stres hormonlarının insan vücudundan ayrılması ve gelen rahatlama hissi ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca ağlamak sayesinde bastırılmış kötücül duygulardan kurtulmak da mümkündür. Bu da otomatik olarak psikolojik açıdan kişilerin kendilerini daha iyi hissetmektedir. Ayrıca herhangi bir duruma üzülmek ya da sevinmek sonucunda dökülen gözyaşları insanların duygularını karşı tarafa belli edebilmesinin en kestirme yöntemlerinden biridir. Bu sayede kelimelere ihtiyaç duyulmadan gerçekçi şekilde duygu ifadesi mümkün olmaktadır. Üstelik bu şekilde ifade edilen duygular, vücutta fiziksel olarak da faydalar elde edilmesini sağlamaktadır.

Ağlama Sırasında ve Sonrasında Vücutta Olanlar

  • Bilim insanları ağlamanın fiziksel faydaları olduğunu da kanıtlamıştır. Öncelikle insanlar ağlamadan önce kalp atışları da stres, üzüntü ya da sevinç nedenleri de artmaktadır. Ağlama esnasında ise nabız miktarının düştüğü, bu konuda beyne giden sinyallerin şiddetinin azaldığı saptanmıştır. Aynı şekilde ağlama öncesinde oluşan nefes bozuklukları, sık nefes alıp vermek ihtiyacı da ağlama sonrasında kendini normal ya da derin nefeslere bırakmaktadır. Bunun yanı sıra ağlamanın fiziksel ağrıların azalmasında etkin rol oynadığı da kanıtlanmıştır. Ağlamanın fiziksel ağrıları gidermesinde ki etkisi ise gözyaşları ile birlikte salgılanan endorfin hormonundan kaynaklanmaktadır. Endorfin gülerken de salgılanan bir hormon olarak bilinmektedir. Salgılandığı zamanlarda ise beyne gönderilen ağrı sinyallerinin önüne geçerek daha iyi hissedilmesini sağlamaktadır.

www.google.com www.google.com www.yandex.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz