Aynanın Yansıtamadığı Bir Şey Var Mı?

2
200
AYNA
AYNA

Aynanın Yansıtamadığı Bir Şey Var Mı?

Bu yazımızda ”Aynanın Yansıtamadığı Bir Şey Var Mı?” incelemesi yapacağız.

Aynanın bugüne kadar tek yansıtamadığı cisim kurşundur, fakat aynanın yansıtamadığı ışık türleri de mevcuttur. Her maddenin geçirgen olduğu bir elektromanyetik spektrumun bir bölgesi vardır. Görünür ış

ık, bu elektromanyetik spektrumun yalnızca bir parçasıdır. Yüksek frekanslı X-ışınları ve çok daha yüksek frekanslı gama ışınları bir çok maddenin içinden geçer. Buna, ayna yapımında kullanılan gümüşte dahildir.

Ayna Görüntüyü Nasıl Oluşturur?

Aynanın Yansıtamadığı Bir Şey Var Mı?
Aynanın Yansıtamadığı Bir Şey Var Mı?

Birçok cisim ve yüzey ışığı belli bir oranda yansıtır. Örnek olarak 2 farklı renk araba düşünelim siyah araba ve beyaz araba. Yaz mevsiminde siyah araba ışığı yansıtmak yerine hapseder bu yüzden arabanın içi beyaza göre çok daha sıcak olur. Beyaz ise ışığın bir kısmını geri gönderir böylelikle siyaha oranla daha serin kalır. Bir A4 kağıt ışığın %20’ sini hapseder geriye kalan %80’ ini geriye yansıtır. Her ayna türü farklı şekilde yansıma ortaya çıkarır simetrik şekilde yansıtanlar olduğu gibi asimetrik yansıma yapan aynalarda mevcuttur.  Simetrik ve asimetrik bir görüntü 3 temel aynadan oluşur bu aynalar ise çukur, düzlem ve tümsek olarak ayrılır. Çukur ve tümsek ayna tamamen asimetrik bir ayna türüdür. Farklı yansımalar oluşturur. Fakat Düzlem Ayna daima simetrik bir görüntü oluşturur. Görüntünün asıl oluşma sebebinin bilimsel adı ‘’DÜZGÜN YANSIMADIR.’’

Ayna Neden Yansıma Oluşturur?

Aynayı yansıtıcı bir kalkan olarak düşünün. Gelen ışınlar, bu kalkan tarafından belli yönlerde sekme yaşar ve gittikleri açı değiştiği halde yollarına devam eder,  sonuç olarak yansıyan ışınların gözle temasından oluşan doğrultu yönü direk olarak yansıdığı cisme gitmez. Aynanın arka tarafında, sanki bu ışınların kaynağından gelmiş gibi varsayılan bir noktaya doğru gider. Bu nokta asıl görüntünün kaynağıdır.

AYNA
AYNA

Ayna Nasıl yapılır?

Ayna oluşturmanın 2 temel maddesi vardır, bunlar cam ve gümüştür. Boyutu ayarlanmış cam bir takım kimyasal karışımlar ile yıkanır ve beklemeye alınır. Diğer yandan da gümüş yüksek sıcaklıkta eritilir ve beklemesi bitmiş camın yüzeyine dağıtılır. Gümüş bir süre sonra camın üstüne iyice oturur hatta donar.  Parlak olan gümüş sorunsuz bir şekilde yansıma yaratır.

www.google.com www.google.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz