Bebekler Neden Güzel Kokar?

0
172
Bebekler Neden Güzel Kokar?
Bebekler Neden Güzel Kokar?
  • Bebekler Neden Güzel Kokar? Koku, insanın hafızasını tetikleyen en önemli ögelerin başında bulunmaktadır. İnsanlar aldıkları bir kokuyu yıllar sonra bile duygularında geçmiş zamanlara gidebilmektedir. Bebek kokusu, en çabuk fark edilen ve insana en hoş gelen kokular arasında bulunmaktadır. Bebekler doğmaları ile başlayan günlerde oldukça güzel bir koku salgılamaktadır. Bu konu hakkında ise bilimsel ve manevi olmak üzere pek çok farklı neden bulunmaktadır.
Bebekler Neden Güzel Kokar?
Bebekler Neden Güzel Kokar?

Bebek Kokusu Üzerine Yapılmış Olan Araştırmalar

  • Bebekler neden güzel kokar hakkında dünyanın önde gelen üniversitelerinde araştırmalar yapılmaktadır. Bu da iki temel düşüncede hemfikir olunması sonucuna götürmüştür. Öncelikle bilindiği üzere bebekler anne karnında bir sıvının içerisinde yer almaktadır. Sıvı, bebekleri dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korumaktadır. Bunun yanı sıra sıvı, içerisinde barındırdığı özel maddeler yüzünden bebeklerin derisinde ince bir katman oluşturmaktadır. Görülemeyen bu katman doğumdan sonra hoş bir koku olarak kendini fark etmektedir.
  • Araştırmalar, bebeklerin güzel kokması hakkında ter bezleri kıl köklerine dayanan sonuçlara da götürmektedir. Bilindiği üzere ergenlik sonrasında vücudun bazı bölgelerinde tüylenmeler oluşmaktadır. Bu da gerekli bakımların yapılmaması halinde kötü kokulara yol açmaktadır. Bebeklerde tüylenme olduğu için kötü koku oluşumu da olmamaktadır. Aynı şekilde yeni doğan bebeklerin ter bezleri de henüz terlemeye yol açacak kadar gelişme göstermemiştir. Bundan kaynaklı olarak da kötü koku oluşumu olmadığı düşünülmektedir.

Dini Açıdan Bebeklerin Güzel Kokma Nedenleri

  • Bebeklerin kokusu özellikle İslam dininde farklı yorumlanmaktadır. Günahsız olarak doğan bebeklerin cennetin kokusu ile geldiği farz edilmektedir.  Saflıktan kaynaklanan bu koku özellikle ilk bebeklik çaplarında yoğun olarak hissedilebilmektedir. Bebeklerin hoş kokması Allah’ın mucizelerinden biridir. Çünkü bu koku anne ve bebek arasında bir bağ oluşması açısından da gereklidir. Anneler genellikle loğusalık dönemlerinde farklı depresyonlar geçirebilmektedir. Ancak çoğu anne, bebeklerinin kokusu sayesinde kendilerini daha mutlu hissetmektedir. Bu da depresyonlarını atlatmalarına ya da kısa süre içerisinde kendilerini toparlamalarına yardımcı olmaktadır. Üstelik annelerin bebeklere alışma dönemlerindeki uykusuzluk sorunları da bebeklerinin kokusu ile daha dayanılabilir bir hal almaktadır. İslam’da hiçbir şey yersiz olarak yaratılmamıştır.

www.google.com www.yandex.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz