Beyin Neden Kıvrımlıdır?

0
222
Beyin Neden Kıvrımlıdır?
Beyin Neden Kıvrımlıdır?
  • Beyin Neden Kıvrımlıdır? İnsan vücudunda henüz gizemini koruyan pek çok organ bulunmaktadır. Yeni hastalıklar ve bu hastalıklara karşın vücudun oluşturduğu tepkiler, aslında keşfedecek daha çok şey olduğunu ortaya koymaktadır. Gizeminin büyük bir bölümünü halen sürdüren organlardan biri de beyindir. Beyin kıvrımlardan oluşan yapısı ile üzerine devamlı olarak araştırmalar yapılan organlardandır.
  • Beyin hakkında sorulan temel sorulardan biri de yapısı ile alakalıdır. Özellikle beyin neden kıvrımlıdır merak edilmektedir. Öncelikle beyin kıvrımları bir görüntünün sonucudur. İnsan beyni belli katmanlardan meydana gelmektedir. En üst bölümde ise koruyucu olan kafatası bulunmaktadır. Ancak beynin içyapılarının üst bölümünde beyin kabuğu bulunmaktır. Beynin kıvrımlı görünmesinin nedeni olarak da bu kabuk öne sürülmektedir. Beyin kabuğunun olmadığı düşünüldüğünde beyin oldukça büyük bir alanı kaplayacak hale gelebilmektedir. Beynin küçük hale gelebilmesi için sıkıştırılmış olması gerekmektedir.
Beyin Neden Kıvrımlıdır?
Beyin Neden Kıvrımlıdır?

Beyin Kıvrımları Her İnsanda Aynı Mıdır?

  • Beyin kıvrımları insanların anatomik yapıları yüzünden ortaya çıkmıştır. Aksi hallerde kafalar çok büyük olacağından ötürü dengeli bir şekilde hareket etmek mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra beyin kıvrımlarının insanların tümünde aynı olup olmadığı da merak edilmektedir. Öncelikle bilindiği üzere sağlıklı insanlardaki organların tümü aynı özelliklere sahiptir. Beyin ve beyin kıvrımları da bu kategoriye girmektedir. Lakin yine bilindiği gibi organlar dışarıdan bakıldığında aynı olmasına karşın gerek doku gerek kan özelliklerinden ötürü aslında birbirlerinden farklıdır. Beyin kıvrımları da aynı görünmesine karşın bilimsel olarak incelendiğinde her insanda aynı olmadığı ortaya çıkmıştır.

Beyin Kıvrımsız Olur Mu?

  • İnsan bedeninde kıvrımsız beyin normal şartlar altında bulunmamaktadır. Sağlıklı insanların tamamının beyin yapıları kıvrımlı şekildedir. Ancak görülme olasılığı oldukça düşük bir hastalık bulunmaktadır. Bu hastalığa sahip olan insanların beyin kıvrımları bulunmamaktadır. Ülkemizde düz beyin şeklinde anılan hastalık kişilerin embriyo dönemlerindeki gelişim bozukluklarından ötürü kendini göstermektedir. Beyinlerin kıvrımlarının olmaması durumunda cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisi ile kıvrımlı hale getirilmesi mümkün değildir. Tıptaki gelişmeler oldukça ileri seviyelere gelmesine karşın bu hastalık ile alakalı olarak kesin tedavi yöntemleri henüz ortaya çıkarılmamıştır.

www.google.com www.google.com www.yandex.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz