Doğum Lekesi Nedir?

3
160
kirmizi-dogum-lekesi
kirmizi-dogum-lekesi

Doğum Lekesi Hakkında

Bu yazımızda Doğum Lekesi Nedir hakkında bilgi verdik.

Doğum Lekesi Nedir?
Doğum Lekesi Nedir?

Annenin doğumu gerçekleştirmesiyle birlikte, bebeğin vücudunda belli bir süre sonra meydana gelen lekelere ‘’doğum lekesi’’ denir. Bu lekelerin neyden kaynaklandığı bilinmese de bilim adamları kalıtsal sebeplerden dolayı olduğunu öne sürüyor. Doğum lekeleri bazı kaynaklara ve bazı inanışlara göre kader çizgisi ve hamile anne adayının yediklerinden kaynaklandıkları düşünülüyor. Bazı araştırmalara göre doğum lekeleri kanser belirtisi olabiliyor, özellikle çapı büyük ve düzensiz bir şekle sahip olanlar çok tehlikeli olabiliyor. Bu lekelerin en büyük besleyicisi güneş, yaz aylarında bol güneş kremi ile doğum lekelerinin büyümesini engellemek şart.

İç Organ Tehlikesi Var Mı?

Bazı doğum lekeleri kan ile beslenip adeta bir vampir gibi büyüyebiliyor. Bunun sonucu bebeğin gelişimini önemli ölçüde etkileyebiliyor. İç organlar yeterince beslenemiyor ve büyük sağlık sorunları meydana gelebiliyor.

Pigment Bozuklukları Nedir?

Yuvarlak veya harita şeklinde kahverengimsi renkli lekeler pigment bozukluğu olarak adlandırılabiliyor. Melonosit hücrelerinin çoğalması sebebiyle ortaya çıkan bu lekeler zararsız olarak nitelendirilse de sayılarının altıdan çok olması durumunda, nörofibromatozis olarak nitelendirilen bir periferik sinir kılıfı hastalığının hebercisi olabiliyor.

Moğol Lekesi Nedir?

Bu leke pigment bozukluğu grubuna giren bir başka leke türüdür. Bu türdeki lekeler,

Doğum Lekesi
Doğum Lekesi

genellikle buğday tenli çocuklarda rastlanılmaktadır. Kalçada, kuyruk sokumunda, en fazla da sırtta görülmektedir. Bir yaşına doğru azalan bu lekeler, kuyruk sokumunda çok belli oluyorsa, renginde de koyulaşma varsa dışkılama ve idrar tutamama sıkıntıları da görülmeye başlandıysa, gerekli

önlemler alınmadığı takdirde omurga rahatsızlıklarının davetçisi oluyor.

Doğum Lekelerinde Diğer Bilgiler

Adından da belli olduğu gibi doğum lekesi, doğuştan itibaren vücudun herhangi bir bölgesindeki derinin renginin koyu olmasıdır.Çok farklı türleri olan doğum lekeleri, melanin pigmentini üreten hücrelerinin aşırı çalışması sonucu oluşur.Doğum lekelerinin renkleri ve boyutları çok farklı olabilir.Bazı insanların lekeleri, ergenlik çağından sonra ya da kadınlarda hamilelik sırasında ortaya çıkar. Bunun nedeni,hormonlardaki düzensizliktir. Bebeklerin sadece yüzde biri bu lekelerle birlikte doğar.

Sağlıklı günler dileriz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz