Hayvanlar Neden Kış Uykusuna Yatar?

3
143
www.enlersitesi.com
www.enlersitesi.com

NEDİR BU KIŞ UYKUSU?

Hayvanlar Neden Kış Uykusuna Yatar? Hiç düşündünüz mü…

Hayvanlar Neden Kış Uykusuna Yatar?
Hayvanlar Neden Kış Uykusuna Yatar?

Kış uykusunu kısaca tanımlamak istersek, soğuk ve kurak olan mevsimlere karşı dirençli olmak için canlıların yapısındaki değişik olayların bütünüdür.

Kış mevsimi geldikçe havalar soğur, günler kısalır, ağaçlar fonksiyonel olarak yavaşlar ve kar toprağın üzerini kaplar. Biz insanlar ihtiyacımızı büyük sıcak marketlerden karşılarız. Hiç olmasa da sıcak evimize gider soğuk kış günlerini rahat geçiririz. Üzerimizde kazaklar, montlar ve ceketler giyeriz. Hayvanlar ise kış yaklaşınca doğal ortamlarında bizler gibi rahat olamıyorlar.

Hayvanların da kendilerine göre yöntemleri vardır. Birçoğu daha sıcak olan bölgelere göç ederler. Bu göç konusunda avantajlı olan, denizde yüzebilen ve kanatları olup uçabilen hayvanlardır. Bu göçü yapamayan hayvanlar ise kendilerini kışa adapte etmeye çalışırlar. Tüylü hayvanlar daha kalın tüyler çıkarmaya başlarlar. Bazı tavşanlar kar olduğunda rahat saklanabilmek için kendi tüylerini beyazlaştırırlar. Bunları da yapamayan hayvanlar kendilerine bir sığınak yaparlar ve oraya yiyeceklerini saklarlar. Köstebek gibi hayvanlar ise kendilerine topraktaki soğukluktan uzak olacak şekilde derin tüneller yaparlar. Bunların da hiçbirini yapamayan hayvanlar da uyumaktan başka çareleri kalmamıştır. Yani kısaca toparlarsak hayvanların kış uykusuna yatma nedenleri olarak soğuk ve karlı havada yiyecek bulma zorluğu ve göç edememektir. Kış uykusuna yatan hayvanlar sıcakkanlı hayvanlardır. www.google.com www.google.com

HAYVANLAR VE KIŞ UYKUSU AŞKI

Kış uykusu normal uykudan çok farklıdır ve karıştırılmamalıdır. Çünkü normal uykuda vücut fonksiyonları çok az yavaşlar. Ancak kış uykusu canlılarda ölüm ile yaşamı ayıran aradaki çizgiye kadar iner. Kış uykusunda hayvanların nefes alıp vermesi azalır,  vücut sıcaklığı hayvandan hayvana değişir elbette ama normalin altına çokça düşer ve kalp atımı yani ritmi aşırı derecede azalır. Kısaca kış uykusuna yatmış olan bir hayvanı görürseniz ölmüş olduğunu düşünürsünüz. Havalar tekrar ısındığında ise kış uykusuna yatan hayvanın vücudunu toparlaması birkaç saat sürer.

Kış uykusuna yatan hayvanlar, vücutlarında depoladıkları yağları kullanırlar. Öyle ki vücut ağırlıklarının yüzde 40’ ını kaybederler. Bu kaybın büyük çoğunluğu uyanırken kullandıkları enerji kaybı ve ısı üretmeleridir. Geriye kalan az oran da kış uykusunda kullanılır.

Kış uykusuna yatan hayvanlar olarak en çok bilinen ayılardır. Kirpiler, yarasalar, kurbağalar, yılanlar, kemirgenler, kaplumbağalar ( Deniz kaplumbağaları hariç. Çünkü onlar yüzerek göç ederler. Yani yaşadıkları iklim ve çeşidine göre değişim gösterir.) böcekler ( Genellikle eklem bacaklılar) ve en ilginci köpek balıkları. Evet köpek balıkları göç etmezler onlar da kış uykusuna yatarlar. Okyanus sularının soğumasıyla derinlere inip suyun ısınmasını beklerler.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz