İcatlar ve Mucitleri

1
293
İcatlar ve Buluşlar
İcatlar ve Buluşlar
  • İcatlar ve Mucitleri insanoğlu milyarlarca yıldan bu yana dünyada yaşamını sürdürmektedir. Bu bağlamda ilk insanlardan günümüze kadar pek çok farklı buluş yapıldığı bir gerçektir. Peki, insanoğlunun en büyük icadı nedir? Öncelikle hemen hemen her icadın insan yaşamını kolaylaştırmak gibi bir özelliği bulunmaktadır. Ancak bir icadın en büyük olabilmesi için yaşamsal açılardan da insanlara destek olabilmesi gerekmektedir. Bu da hangi buluşun diğerlerinin önüne geçmesi gerektiğinin kararının verilmesini zorlaştırmaktadır.
  • İnsanlığın en büyük icadı olarak tarım gösterilebilmektedir. Günümüz şartlarında tarım zaten el altında olduğu için önem derecesi fark edilmemektedir. Ancak herhangi bir meyve, sebze ya da tahılım ekilmesi için gerekli olan araç gereçlerin icadı oldukça önemlidir. Üstelik tarımın icadı insanların besin kaynaklarını sağlamaları ve canlılıklarını devam ettirmelerini de sağlamıştır.
İcatlar ve Mucitleri
İcatlar ve Mucitleri

İcatlar ve Buluşlar

  • Tarihin araştırılması neticesinde insanlığın en iyi buluşu olarak tekerlek de gösterilmektedir. Hatta tekerlek, en iyi icatlar denince ilk akla gelendir. Tekerlek öncelikle medeniyetin gelişmesine yardımcı olmuştur. Sonrasında ise eşya taşımacılığında etkin rol oynamıştır. Bunun yanı sıra ileri ki yıllarda tekerleklerden ilham alınarak çarklı sistemler yapılmaya başlanmıştır. Çarklı sistemler ise gerek mimaride gerek makineleşmede büyük adımlar atılması anlamına gelmektedir. İşin temelinde tekerlek bulunduğu için tekerleğin geçmişi ve geleceği etki altına alan en etkili buluş olduğu düşünülmektedir.

En Önemli İcatlar

  • Zamanın ilerlemesi insanların yeni şeyler icat etmesine mani olmamıştır. En önemli icatlar arasında kâğıt ya da yazının da yeri büyüktür. Ayrıca coğrafi keşifleri sağlayan pusula ya da savaşların şiddetini artırıp yeni bir sanayi kolay yaratan barutu da unutmamak gerekmektedir. Günümüzdeki icatlar arasında en önemlisi kesinlikle internettir. İnternetin bulunmasından sonra günlük yaşam eskiye göre bir hayli kolay hale gelmiştir. Artık önemli araştırmalardan sosyal aktivitelere hatta alışveriş ve ödeme sistemlerine internet üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Aynı şekilde akıllı cep telefonları da son on ya da yirmi yılın en önemli icatları olarak anılmaktadır. İlerleyen zaman diliminde günümüzdeki buluşlar da tarihin sayfalarındaki yerini alacaktır.

www.google.com www.yandex.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz