İlk Futbol Maçı Ne Zaman Oynandı?

1
132
İlk Futbol Maçı Ne Zaman Oynandı?
İlk Futbol Maçı Ne Zaman Oynandı?

İlk Futbol Maçı Ne Zaman Oynandı?

enlersitesi.com
enlersitesi.com
  • İlk Futbol Maçı Ne Zaman Oynandı? futbol, şüphesiz olarak ülkemizde en çok sevilen, oynanan ve takip edilen spor dallarının başında bulunmaktadır. Bu nedenden ötürü futbol hakkında yanıtı merak edilen pek çok farklı soru da vardır. Bunlar, futbolun ne zamandan bu yana oynandığı ile başlayarak ilk futbol maçının ne zaman yapıldığına ve ülkemizdeki futbol tarihinin başlangıcına kadar devam etmektedir. FIFA, futbolun tarihinin milattan önceki zamanlara dayandığını kabul etmektedir. 3.yy’da da Çinli askerlerin eğitimleri için sadece ayak kullanılarak oynanan bir oyundan bahsedilmektedir. Günümüzde oynanan futbolun ortaya çıkması ise 1948’li yıllara denk gelmektedir. İngiltere Cambridge’de doğan modern futbol, yazılı kuralları da içermektedir.
İlk Futbol Maçı Hakkında
  • İlk futbol maçlarından önce resmi olarak kurulan ilk futbol takımlarından söz etmek gerekiyor. FIFA, 1857’de kurulan Sheffield FC takımını ilk olarak kabul ediyor. Bir süre tek takım olarak kendi kendine maçlar yapan Sheffield FC, Hallam takımının kurulmasından sonra resmi maçlara çıkma şansı da elde etmiştir. Verilere göre ilk futbol maçı 26 Aralık 1860 yılında oynanmıştır. Sheffield FC ve Hallam arasında oynanan maç 2 – 0 Sheffield FC üstünlüğü ile sona ermiştir. Dünyada bilinen ilk milli maç ise 1972 yılında İngiltere ve İskoçya arasında oynanmıştır. Modern futbolu doğuran İngiltere, bu bağlamda ilklerin ülkesi olmayı da sürdürmektedir.
Futbolun Türkiye’deki İlkleri
  • Türkiye’de ilk futbol maçları 19.yy’ın son dönemlerinde yapılmaya başlanmıştır. Ülkemizde yer alan yabancıların bu konuda öncü olduğu kabul edilmektedir. Başlarda gayri resmi olarak oynanan maçlar, zamanla birlikte resmi hale gelmiştir. Türkiye’deki ilk futbol takımı 1985 yılında kurulmuştur. Ancak o dönemde Türklerin futbol oynamasının hoş görülmeyeceği düşünülüyordu. Bu neden yüzünden kurulan F.C. Wien takımının ismi olduğu gibi oyuncuları da yabancılardan oluşuyordu. Yıl 1986 olduğunda ise İlk Türk futbol takımı olarak kabul edilen Black Stocking Football Clup kurulmuştur. Ardından sırası ile farklı kulüplerin görüldüğü Türkiye’de pek çok kulüp de siyasal nedenlerden kaynaklı olarak kapatılmak zorunda kalmıştır. Yine de o dönem sonrasında bugünün büyük kulüplerinin temelleri atılabilmiştir.

www.google.com www.google.com www.yandex.com 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz