İlk Renk Nasıl Ortaya Çıktı?

1
353
www.enlersitesi.com
www.enlersitesi.com

NASIL OLUŞTU BU RENKLER?

İlk renk nasıl ortaya çıktı? Hiç düşündünüz mü..

ilk renk nasıl ortaya çıktı?
ilk renk nasıl ortaya çıktı?

Renkleri renk yapan yani renkleri meydana getiren etken pigmenttir. Pigmentin renklendirmede çalıştırma prensibi oksitlemedir. Eski tarihlerden beri renklendirme demir oksitler ve benzeri pigment ilkeleriyle oluşturulmuştur, bu oksitler doğaldır. Kazı ustaları, eski çağlarda erkeklerin besin ihtiyacını karşılamak ve ailesine besin götürmek için avlandıklarını çok önceden ortaya çıkarmıştı. Fakat yeni çıkardıkları teori avlanmaya giden erkeğin avını kaçırmamak için kamufle boyalar ile gitmesi iddiasıdır. Kadınlar ise süs eşyalarını ve o zamanlarda taşlardan parlar cisimlerden yaptıkları takılarını boyadıkları ortaya çıkmıştır. Twin Rivers ( Zambiya )’da 500.000 yıllık renk karıştırma aletleri bulunmuştur.

RENKLERİN GELİŞİMİ

Renklerin oluşumu ne kadar erken olsa da, sanayi devrimi zamanlarında renk gelişimi durmuştur. Sadece koyu renklerin hakim olduğu bir dönemdir. Çünkü insanlık makineleşmeye odaklandığı için sağlam makineler ile üretim yapmaya çalıştı, sağlam makineler tamamen demir ve türevlerinden oluşmuştur sonuç olarak koyu bir egemenlik Dünyayı bir süreliğine ele geçirmiştir. Sanayi devrimi sonlarına doğru sanat ve dekor gibi farklı dallar ön plana çıkmaya başladı. Fakat hala renk aralığının dar olduğu bir dönemdi. Ayrıca renk pigmentlerinin darlığı renk sınıflandırması oluşturmuştu. Bu değerli renkler tabanı biyolojik olan, mineral ve benzeri maddelerin bir takım işlemlerden geçerek oluşturuluyordu.  Mor, mavi gibi renkler sadece yüksek gelirli insanlar tarafından kullanılabiliyordu.

Renkler Nasıl Oluştu?
Renkler Nasıl Oluştu?

Mor Rengin Ortaya Çıkışı

Renk üreticileri bu işten çok para kazanabileceklerini fark ettiği an, işler başka boyutlara taşınmaya başladı. Çünkü biyolojik pigment gibi renk tabanlarının fiyatı çok fazla idi. İlk mor Milattan Önce 1000-1300 yılları arasında Fenikeliler tarafından bulunmuştur. Bu rengin formülü uzun yıllar saklanmıştır. Genellikle güç ve zenginliğin sembolüydü.

Mavi Rengin Ortaya Çıkışı

Mavinin oluşması için mineral pigmentlerden yararlanıldı. Çünkü mora göre oluşması çok daha zor bir renkti bu rengi oluşturmak için kıymetli bir taş olan ‘’LAPİS’’ kullanıldı.  Mor ününü yitirince yerini maviye bıraktı. Mavi sadece asillerde değil resimlerde de çok önem taşıyan bir renk oldu, ressamların seçimi her zaman mavi olmuştur.

http://www.google.com http://www.google.com http://www.google.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz