İnsanlar Neden Her Sesi Duyamaz?

0
111
İnsanlar Neden Her Sesi Duyamaz?
İnsanlar Neden Her Sesi Duyamaz?

İnsanlar Neden Her Sesi Duyamaz?

  • İnsanlar Neden Her Sesi Duyamaz? İnsan kulağı, çevresinde bulunan pek çok sesi algılayabilmektedir. İşitmek olarak kayıtlara geçen bu eylem neticesinde hareketlerin tayin edilmesinden iletişim kurulmasına kadar pek çok işlem gerçekleşebilmektedir. Peki, insan kulağı her sesi duyabilir mi? Ne yazık ki insan kulağının her sesi duyması mümkün değildir.
    enlersitesi.com
    enlersitesi.com

    Çevremizde bulanan seslerin belli frekansları vardır. Her canlı da kulak yapısına ve gelişmişliğine göre etrafındaki sesleri duyabilmek yeteneğine sahip olmaktadır. Bu kapsamda insan kulağının duyma kapasitesi de yaradılış açısından kendine verilmiş olan yetkinlik derecesine göre duyabilmektedir.

İnsan Kulağının Her Sesi Duyamamasının Bilimsel Nedenleri
  • İnsanlar her sesi duyamaz hakkındaki bilimsel veriler ışığında, sesleri algılama frekansları tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda insan kulağının 16 ila 20 bin Hertz arasında değişim gösteren sesleri duyabildiklerini ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda insanların duyma yetilerinin az olduğunu iddia etmek mümkün değildir. Çünkü bahsedilen ses aralığı yaratılış olan pek çok canlıdan daha yüksektir. Üstelik 16 Hertz altındaki sesleri duyabilmek insanların akıl sağlıklarını iyiye götürmeyecektir. Çünkü bu ses aralığı oldukça düşük sesleri duyabilmek demektir. Örneğin 16 Hz altı demek toz moleküllerinin havada süzülme seslerini ya da herhangi bir böceğin yerdeki ayak seslerini duyabilmek anlamına gelmektedir. Eğer bu durum mümkün olsaydı insanlar için her ortam gürültülü hale geleceğinden dolayı kafa dinlemek gibi bir ihtimal de kendini göstermezdi.
İnsan Kulağının Her Sesi Duyamamasının Manevi Nedenleri
  • Yaradılış da insanların her sesi duyamamasının nedenlerinden biridir. Bilindiği üzere dünya üzerinde farklı âlemler ve manevi varlıklar da bulunmaktadır. İnsanların her sesi duyamaması nedeni olarak bu varlıklardan uzak kalınması gösterebilmektedir. Bu tip seslerin duyulabilmesi halinde insanların akıl sağlıklarını koruyabilmeleri bir hayli zor hale gelirdi. Aynı şekilde çevrenin devamlı olarak gürültülü olması insanları tedirgin ederek yine akıl sağlığının korunmasını zorlaştırırdı. Sayılan tüm nedenler ışığında çevrede bulunan tüm seslerin duyulamaması bir lütuf olarak görülmektedir. Aynı şey insan gözünün her şeyi görememesinde de lütuf olarak kabul edilmektedir. Dinimiz, insanların gözünde bir perde olduğunu söylemektedir.

www.google.com www.yandex.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz