Kıyamet Neden Cuma Günü Kopacak?

0
256
Kıyamet Neden Cuma Günü Kopacak?
Kıyamet Neden Cuma Günü Kopacak?

İslam dini, kıyamet günü hakkında pek çok ipucu vermektedir. Verilen ipuçlarına yüce kitabımız Kur’an’ı Kerim’den de günümüze kadar erişim sağlamış hadislerden de ulaşmak mümkündür. Bilgilendirmeler kıyamet alametleri ile başlamaktadır. Bunun yanı sıra kıyametin hangi gün kopacağı ve o gün içerisinde hangi saat kopacağı da öncesinden bildirilmiştir. Din âlimleri, kıyametin Cuma günü kopacağını söylemektedir. Kıyamet neden cuma günü kopacak hakkında ise bu günün İslam dini açısından öneminden bahsedilmiştir. Müslümanların bayram günlerinden biri olmasının yanı sıra dünyanın ve Hz. Âdem’in yaratılması da cuma gününe denk gelmektedir. Aynı şekilde Hz. Âdem cennetten de cuma günü kovulmuştur. Bu bağlamda kıyamet de cuma günü kopacaktır.

Kıyametin Cuma Günü Kopacağına Yönelik Hadis Var Mı?

Kıyamet Neden Cuma Günü Kopacak?
Kıyamet Neden Cuma Günü Kopacak?

Kıyamet günü hakkında hadislerin bulunduğu bir gerçektir. Pek çok sahabe ve din âlimi tarafından rivayet edilen hadisler, kıyametin Cuma gününde kopacağını göstermektedir. Ancak cuma gününün hangi cuma olduğuna yönelik net söylemlerden uzak kalınmıştır. Bunun yerine başta Kıyamet Suresi olmak üzere pek çok sure ve hadiste, kıyamete yönelik olarak alametlerden bahsedilmiştir. Ebu Hüreyre (radiyallahü anh) tarafından rivayet edilen bir hadise göre peygamber efendimiz; “Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı Cuma günüdür.” demiştir. Müslim Suresinde de “Âdem (aleyhisselam) o gün yaratıldı, o gün cennete girdi, yine o gün cennetten çıkarıldı. Bir de kıyamet, Cuma günü kopacaktır.” geçmektedir.

Kıyamet Cuma Günü Hangi Saatte Kopacak?

Kıyametin Cuma günü kopacağı bilinmektedir. Peki, kıyamet hangi saatte kopacak? Bu konu hakkında da farklı hadisler ve rivayetler bulunmaktadır. “Güneş batınca, akşam vakti kıyamet kopacaktır.” bunlardan biridir. Ayrıca bahsi geçen hadis şerif içerisinde akşam vaktinin dünyanın sonu olduğu belirtilmektedir. Efendimiz bu kelimelerle bir mecaz yapmıştır efendimizin “Ben, ikindi sonrası peygamberiyim.” şeklinde farklı mecazları da bulunmaktadır. Ayrıca saatlerde olduğu gibi cuma gününde de bir mecaz yapıldığı düşünülmektedir. Âlimlere göre kıyamet dünyanın cuma gününe odaklı olarak kopmamaktadır. Kâinatın farklı bir cuma günü bulunmaktadır ve kıyamet o cuma gününe gelindiğinde kopacaktır.

www.google.com www.yandex.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz