Koşunca Neden Terleriz?

3
216
www.enlersitesi.com
www.enlersitesi.com

TER SORUNU!

Koşunca Neden Terleriz?
Koşunca Neden Terleriz?

Koşunca Neden Terleriz? Hiç düşündünüz mü…

Terlemeyi kısaca tanımlamak istersek, vücut sıcaklığının sabit kalmasını sağlayan ve istemsizce olan vücudumuzdaki herhangi bir tür metabolik olaydır. Vücudumuzdaki terin miktarını belirleyen bazı sebepler vardır ki en başta cinsiyet gelir. Erkeklerin vücutları kadınlara göre terlemeye daha çok yatkındır. Elbette bilindiği üzere yaş da önemlidir. Gençler yaşlılara göre daha çok terlerler. Bazı diğer faktörler de genetik yapı, sıcaklık farkı, nem ve kilodur. Fazla kiloya sahip olan birisi fit bir vücudu olan birisine göre daha çok terler. Çünkü onların vücudu daha hızlı ve daha çok ısı üretir.

Fiziksel olarak yoğun aktiviteler yani fiziğimizi zorlayan ya da güçlendiren aktiviteler sırasında görüldüğü gibi heyecanlandığımızda, korktuğumuzda, utandığımızda ve sıkıldığımızda gibi gibi duygusal olan olaylar sonucunda da görebiliriz.

Vücut sıcaklığımızın fiziksel ya da duygusal herhangi nedenle yükselmesiyle kan dolaşımımız hızlanır ve vücudumuzda bulunan ter bezlerimiz aktifleşir. Derimizin altında oluşan bu olayla derimizin gözeneklerinden su damlacıkları (ter) çıkmaya başlar. Oluşan bu su damlacıkları buharlaşmaya başlar ve derimizi soğutur. Bu olay sayesinde de vücut sıcaklığımız dengelenmiş olur ve derimiz de nemlenmiş olur. Vücudumuzdaki terlemenin diğer bir görevi de vücudumuzda bulunan zehirli maddeleri dışarı atmasıdır. Bu yüzdendir ki uzmanlar saunalara daha sık giderek terlememizi tavsiye eder.

TERLEMEYE DEVAM!

Terleme sırasında vücudumuzda iki milyon kadar ter bezimiz görev alır. Haliyle vücudumuz yüksek oranda su kaybeder. Fiziksel olarak ya da duygusal olarak herhangi bir aktivite yapmasak da bir günde iki litreden fazla su kaybederiz. Bu sebepten uzmanların da tavsiye kaybettiğimiz suyu geri almamız için bolca su tüketmektir.

Koştuğumuzda ise kaslarımız daha çok çalışmaya ve daha fazla enerji tüketmeye başlar. Bu yüzden vücut sıcaklığımız artar. Bu olay karşısında da beynimiz de derimizin altında bulunan ter bezlerini uyarır. Ter bezleri de bu uyarıya karşılık ter olarak bildiğimiz su damlacıklarını salgılarlar. Oluşan ter de derimizde bulunan gözeneklerden dışarıya doğru çıkar ve sonrasında buharlaşır. Buharlaşma olayı için ısı enerjisine ihtiyaç vardır. Bu enerji de vücudumuzdan alındığı için vücudumuz serinler. Böylece vücudumuzun sıcaklığı da normale dönmüş olur. http://www.google.com 

http://www.google.com

3 YORUMLAR

  1. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a forty
    foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad
    is now destroyed and she has 83 views. I know
    this is entirely off topic but I had to share it with someone!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz