Neden Erkeklere İpek ve Altın Haramdır?

1
164
Neden Erkeklere İpek ve Altın Haramdır?
Neden Erkeklere İpek ve Altın Haramdır?

Neden Erkeklere İpek ve Altın Haramdır?

İpek ve Altın

  • Neden Erkeklere İpek ve Altın Haramdır? Dinimiz, güzel ahlakta olduğu gibi giyim ve kuşam konusunda da belli kıstaslar getirmiş durumdadır. Var olan kıstasların bazıları erkekler, bazıları kadınlar bazıları ise iki cinsiyet için de geçerliliğini korumaktadır. Bundan kaynaklı olarak haramlardan uzak kalınabilmesi için kadınların ve erkeklerin giymesi haram olan şeylerin bilinmesi gerekmektedir. İslam dininde erkeklerin tesettürü kadınlara göre daha serbesttir. Ancak erkeklerin de kullanması haram kılınan kumaşlar ve ziynetler bulunmaktadır. Altın ve ipek erkeklere haram kılınan iki temeldir. Bu durumun nedenleri arasında İslam dininde süslülükten ziyade sadelik ve temizliğin esas olarak alınması örnek gösterilmektedir.

Erkeğin Altın ve İpek Kullanması Hakkında Hadisler

  • Peygamber efendimiz (asm) hemen her konuda olduğu gibi, ümmetini aydınlatmak için giyinmek konusunda da pek çok tavsiyede bulunmuştur. “Hayatta sadelik imandandır.” diyen efendimiz bu hadisi ile giyim kuşamın süslü olmamasını tavsiye etmektedir. Erkeklere altın ve ipek neden haram merakları sadelik ile yanıt bulmaktadır. Ayrıca efendimiz bu konu hakkında bir eline altın bir eline de ipek bir kumaş alarak “Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helaldir.” şeklinde buyurmuştur. Bunun yanı sıra efendimiz, yasağın gelmesinden sonra bir sahabenin parmağında altın yüzük görerek “Sizden biriniz ateşten bir kor alıyor da, onu eline koyuyor.” demiştir. Buradan da anlaşıldığı üzere erkeklerin ipek ve altın kullanmaları İslam dinince oldukça ciddi bir meseledir.
Kadınlar Altın ve İpek Kullanabilir Mi?
  • Erkeklerin ipek ve altın kullanması haramdır. Fakat kadınların bu eşyaları kullanmalarında herhangi bir yasak bulunmamaktadır. Fakat ziynet olarak nitelendirilen bu eşyaların kullanımında bir takım kıstaslara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle kadınlar, ziynetlerini kendilerine helal olmayan erkeklerden saklamak zorundadır. Bunun yanı sıra Müslüman olmayan kadınlara karşı da ziynetlerin saklanması şarttır. Kadınların altın ve ipek kullanımı ile alakalı bir yasak olmamasına karşın paylaşımcı olmak dinimiz esaslarındandır. Yani kadınlar, gerçekten ihtiyaç sahipleri ile karşılaştıklarında onların hayatlarını idame ettirebilmeleri için ziynetlerini paylaşmalıdır. Bu şekilde hareket edenler, ahiret hayatında oldukça büyük bir mükâfat alacaktır.
www.google.com www.google.com www.yandex.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz