Pet Şişelerdeki Numaraların Anlamları Nelerdir?

0
180
enlersitesi.com
enlersitesi.com

Pet Şişelerdeki Numaraların Anlamları Nelerdir?

Pet Şişelerdeki Numaraların Anlamları Nelerdir? Bu yazımızda uzun bir inceleme yapacağız.

Günlük hayatımızda çokça kullandığımız, hatta kullandığımız malzemeleri tekrar kullanabilir miyiz onu bilmeden sürekli olarak kullanmış olduğumuz plastiklerin üzerinde, altında ya da herhangi bir yerinde yazan numaralar vardır ki çoğumuz onları görmüşüzdür. Fakat anlamının ne olduğunu önemsememiş ve sorgulamadan kullanmışızdır. Plastik olan bütün şişe, damacana, bidon, kavanoz, biberon gibi malzemelerin altında, üstünde ya da herhangi bir yerinde genel olarak üçgen şeklinde ve geri dönüşümü işaret eden bir logonun içinde şişenin hangi malzemeden yapıldığını gösteren bir numara vardır.

enlersitesi.com
Pet Şişelerdeki Numara Anlamları Nelerdir?

1988 yılında yapılmış olan uluslararası düzenleme ile verilen numaralar birden yediye kadar olacak şekilde numaralandırılmaktadır ve oldukça önemlidir. Genellikle şişenin üretiminde kullanılan plastiğin tipini gösteren kısaltma bulunur. Örneğin PET ya da PETE gibi kısaltma gördüğünüzde şişenin polyethylene terephtalate çeşit plastik kullanılmıştır. Bu maddenin numarası 1 numaradır. Eğer almış olduğunuz plastik ürünün herhangi bir yerinde bu logodan hiçbir şekilde yoksa kesinlikle o plastik üründen uzak durmalısınız. Numaralar ve kısaltmaları şöyledir:

  • 1 numara PET ya da PETE, polyethylene terephtalate

Bu plastik malzeme en çok kullanılma oranına sahiptir. Birçok şekli vardır.(sert, şeffaf, yumuşak gibi) Bu numaradaki ürünler tek kullanımlık için güvenlidir. Dondurmak, bulaşık makinesinde yıkamak ve fırınlar gibi yerlerde farklı amaçlarda kullanılmamalıdır. İçindeki bulundurduğu şeye hiçbir zararlı madde sızdırmaz.

Fakat tekrar kullanıldığında yeterince temizlenemez ve tekrar kullandığımızda zararlı birçok bakteri ürer. Bu sebepten 1 numaralı PET malzemeleri tekrar tekrar kullanmak oldukça zararlıdır. Bu malzemeler doğada da zor çözünürler. Ancak kolaylıkla geri dönüşümü yapılabilir ve en çok geri dönüşümü yapılan plastik malzemedir. Gerekli şartlarda saf halde toplanırsa orijinal formuna geri dönüştürülebilir. 1941 yılında Calico Printer’ s ortaklığınca Manchester’ da patentlenmiştir.

  • 2 numara  HDPE, high density poly ethylene

HDPE, isminden anlaşıldığı gibi yüksek derecede polietilen olan bir malzemedir. Bu tür filmlerin bariyer özelliği, LDPE filmlerinden çok daha iyidir ve aynı zamanda LDPE filmleriyle kıyasladığımızda HDPE filmleri daha fazla serttir.

Daha çok beyaz renktedir. Sağlamdır ve ekonomiktir. Kolay şekil alır ve maliyeti oldukça azdır ki bundan dolayı en çok kullanılan plastiklerden biridir. Gıda malzemelerinde kullanması güvenlidir. Meşrubat ve süt şişeleri, temizlik malzemelerinin ambalajları, kovalar, çamaşır suları, şampuanlar ve çöp torbaları gibi geniş kullanım alanı vardır.

  • 3 numara  PVC, poly vinyl chloride

Polivinil klorür yani PVC plastik malzemesi ambalajlarda 3 numarayla gösterilir. İlk olarak on dokuzuncu yüzyılda iki çeşit halde, 1835’ te Henri Victor Regnault ve 1872’ de Eugen Baumann ile birlikte kaza sonucu keşfedilmiş olan PVC, yirminci yüzyılda ticarette yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bu plastik ürünler gıda malzemelerinde kullanılması tavsiye edilmez. İçinde bulunan gıdalara zararlı madde sızdırır. Genellikle yemek kapları, yumuşak materyaller, pencere ve boru sistemleri, dış cephe kaplama, çatı malzemeleri, bitkisel yağlar ve şampuan şişeleri, yapay deriler ve oyuncaklarda kullanılan PVC, suya iki toksik materyal karıştırabilen bu plastiğin şişe malzemesi yapımında kullanımı tavsiye edilmez.

  • 4 numara à LDPE, low density polyethylene

LDPE düşük derece polietilen malzemedir ve ambalajlarda 4 numara ile gösterilir. LDPE, dünyada en çok tercihi olan ve kullanılan plastiktir. Zararsızdır ve neme karşı dayanıklıdır. Suya herhangi bir zararı olmasa da bu plastiğin su şişesi olarak kullanmak yasaktır. Ambalaj malzemesinde esnekliği -70 dereceye kadar korur. LDPE plastiği genel olarak; sıkılabilir şişe, kuru temizleme ve alışveriş poşetleri, halı, çanta gibi ürünlerde kullanılır. Bu plastiğin olduğu bir gıda satın alırken tekrardan düşünün. Zira suya karıştırmadığı maddeleri gıdalara karıştırma ihtimali vardır.

  • 5 numara  PP, polypropolene

Polipropilen plastik yani PP, amblajlarda 5 numarayla gösterilir. Ambalaj yapımında kullanılan plastikler içerisinde en düşük yoğunluğa sahip olan PP, en güvenlir plastik türüdür. Rengi genelde beyazdır ve yarı şeffaf bir plastiktir. Sert olması ve hafifliğiyle göze çarpar. Isıya karşı çok güçlü bir direnci vardır ki ısıtıldığında diğer plastiklere nazaran erimez. Bu özelliği de onu muhafaza ettiği ürün için güçlü bir koruma sağlar. Yoğurt ve süt kapları, margarin tüpleri, cips ve bisküvi ambalajları, fırın tepsileri, ilaç şişeleri, sandalye, bavul, halat ve bazı kaplar ve kapaklar PP plastiğinden yapılmaktadır. Ayrıca PP gıda malzemelerinin yağlanma ve rutubet yapmasını engelleyen ideal bir plastiktir.

  • 6 numara  PS, polystyrene

Numaralandırma olarak ambalajlarda 6 numarayla gösterilen polistiren olan plastik malzeme yani PS, çok farklı amaçlarda kullanılır ve ucuz maliyetlidir. Sert, hafif ve kırılgandır bir plastiktir. Kullanım olarak genelde kullan at şeklindedir. Düşük erime noktasına sahiptir ki ısındığı zaman kanserojen bileşikleri havaya yayar. Bu sebepten uzun süreli kullanmalarda tavsiye edilmez. En çok kullanılan plastik olmasına rağmen fazlasıyla zararlıdır. Plastik bardaklar, ambalaj kapları, yoğurt ve kahve kapları, yumurta kartonları, soğutucular, tepsiler, video ve ses kaset kapları, kapaklar ve küçük botlar gibi malzemelerde PS plastiği kullanılır.

  • 7 numara  Diğer, yani yukarıda bulunan sınıflamaya girmeyen diğer tüm plastik türlerin genel sınıflandırılmasıdır. Üzerinde herhangi numara olmayan plastik olan şeylerin tümü yedi numaraya girer.

Other olarak adlandırılan diğer plastik ürünler, polikarbonat olarak adlandırılan PC plastik grubu 7 numarayla gösterilir. Bu plastik türünün en tehlikeli ve uzak durulması gerektiği söylenen plastik türüdür. Karışık polikarbon materyallerden imal edildiğinden geri dönüşümü yapılamamaktadır.

Diğer bir sebep de, kullanımında BPA (Bisphenol A) kullanıldığından yemeğe veya içeceğe kimyasal maddeler karıştırabilir. Bilgisayar donanım ürünleri, damacanalar, dvd kapları, güneş gözlükleri, naylonlar, sporcu su şişeleri, biberonlar, yemek saklama kapları ve bazı pet şişeler PC grubuna girer.

Yani kısaca pet şişelerde üçgen geri dönüşüm içerisinde 3 veya 7 rakamı var veya hiç yoksa onlar sağlık açısından oldukça risklidir. Özellikle BPA adlı madde diyabet riskini arttırır ve kalp sağlığını bozar.

www.google.com www.google.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz