Pizza Neden Yuvarlaktır?

0
142
Pizza Neden Yuvarlaktır?
Pizza Neden Yuvarlaktır?

Pizza Neden Yuvarlaktır?

Pizza Neden Yuvarlaktır?
Pizza Neden Yuvarlaktır?

Pizza’nın bu biçimi eski Mısırdan geliyor. Doğal mayalama tekniğini geliştiren eski Mısırlılar, bugünkü pizzaya benzer bir ekmek yapıyorlardı. Bu şekli ise, en büyük tanrı olan güneş tanrısı Ra’dan esinlenerek vermişlerdi. Bu ekmeği taşın üzerinde güneşte, daha sonra da fırında pişiriyorlardı. Eski Yunanlılar da yine yuvarlak biçimli benzer bir pizza tipi geliştirmişlerdi ve buna ”maza” adını vermişlerdi. Pizza, bugünkü klasik şeklini ise, domatesin Amerika’dan Avrupa’ya getirildiği günlerde aldı. Üçgen ya da kare yerine, kenarları bira daha kalın, yuvarlak bir şekil verilmesinin nedeni, pizzada ana sos olarak kullanılan domatesin suyunun kenarlardan taşmasını önlemekti.

Pizza Neden Yuvarlaktır?
Pizza Neden Yuvarlaktır?

Pizza’nın bu biçimi eski Mısırdan geliyor. Doğal mayalama tekniğini geliştiren eski Mısırlılar, bugünkü pizzaya benzer bir ekmek yapıyorlardı. Bu şekli ise, en büyük tanrı olan güneş tanrısı Ra’dan esinlenerek vermişlerdi. Bu ekmeği taşın üzerinde güneşte, daha sonra da fırında pişiriyorlardı. Eski Yunanlılar da yine yuvarlak biçimli benzer bir pizza tipi geliştirmişlerdi ve buna ”maza” adını vermişlerdi. Pizza, bugünkü klasik şeklini ise, domatesin Amerika’dan Avrupa’ya getirildiği günlerde aldı. Üçgen ya da kare yerine, kenarları bira daha kalın, yuvarlak bir şekil verilmesinin nedeni, da ana sos olarak kullanılan domatesin suyunun kenarlardan taşmasını önlemekti. Neden Yuvarlaktır?
Neden Yuvarlaktır?

‘nın bu biçimi eski Mısırdan geliyor. Doğal mayalama tekniğini geliştiren eski Mısırlılar, bugünkü ya benzer bir ekmek yapıyorlardı. Bu şekli ise, en büyük tanrı olan güneş tanrısı Ra’dan esinlenerek vermişlerdi. Bu ekmeği taşın üzerinde güneşte, daha sonra da fırında pişiriyorlardı. Eski Yunanlılar da yine yuvarlak biçimli benzer bir tipi geliştirmişlerdi ve buna ”maza” adını vermişlerdi. , bugünkü klasik şeklini ise, domatesin Amerika’dan Avrupa’ya getirildiği günlerde aldı. Üçgen ya da kare yerine, kenarları bira daha kalın, yuvarlak bir şekil verilmesinin nedeni, da ana sos olarak kullanılan domatesin suyunun kenarlardan t aşmasını önlemekti. Neden Yuvarlaktır?
Neden Yuvarlaktır? Avrupa’ya getirildiği günlerde aldı aldı Eski Yunanlılar da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz