Plüton gezegen olmaktan neden çıkarıldı?

0
161
enlersitesi.com
enlersitesi.com

Plüton gezegen olmaktan neden çıkarıldı?

 • Plüton gezegen olmaktan neden çıkarıldı? Plüton’ un gezegen olma sınıfından çıkarılması çok dikkat çekmiş ve hatta bu olayla ilgili alay eden görsellerin sayısı da oldukça fazladır. Yıllarca “9. gezegen” olarak bilinen Plüton, 2006 yılında gezegen olma sınıfından çıkarıldı. Aslında tam olarak sayılmaz.
 • Yani Plüton artık “cüce gezegen”  olarak tanımlanıyor. Plüton, Güneş Sistemi’ nde bulunun, Güneş’ in etrafında dönen en büyük ikinci cüce gezegenidir. Birincisi Eris cüce gezegenidir. Günümüzde bu tür cüce gezegenlere, Plüton için “plutoid” de denir.Cüce gezegeni tanımlamak istersek, bir gezegen kadar büyük kütleli olmayan ve bir uydu kadar küçük kütleli olmayan gök cisimlerine denir.
PLÜTON HAKKINDA BİLGİLER
 • Plüton’ un ekvatorundaki çapı 2274 kilometredir. Dünya’ nın ekvatoral çapı ise 12756 kilometredir ki Dünya ile kıyaslarsak ufaktır. Kütlesel olarak da Plüton Dünya’ nın yüzde 0.2 si kadardır. Plüton, çevresel olarak ise ekvatorda 7323 kilometredir.
 • Plüton’ un ekvatoral çevresi Dünya’ nın ekvatoral çizgisinin yüzde 18’ i kadardır. Plüton, 2006 yılının Ağustos ayına kadar gezegen olarak görülüyordu fakat 2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği’ nin belirlemiş olduğu bazı kriterler vardı ve ona uymaması yüzünden gezegen sınıfından çıkartıldı.Peki atmosferi olan, Güneş etrafında dönen, içerisinde mevsimsel hareketleri olan, kendi ekseni etrafında dönebilen, uydusu olan ve yuvarlak bir yapısı olan Plüton neden gezegen olarak kabul edilmiyor?

 GEZEGEN OLMA ŞARTLARI

 • 2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) gezegen teriminin hangi gök cisimleri için kullanılacağını kesinleştirdi. Belirlenen tanıma göre Güneş Sistemi’ nindeki herhangi bir gezegenin özellikleri şunlardır:
 1. Obje Güneş’ in etrafında dönmeli.
 2. Küresel bir şekle sahip olması için gerekli kütle çekim kuvvetine sahip olmalı.
 3. Plüton yukarıdaki ilk iki kuralı sağlıyor fakat üçüncü kural hemen anlaşılmayabilir. Buradaki kurala göre herhangi bir gezegen, gezegen oluşumu bittiğinde kütle çekimsel olarak dominant olması gerekir. Uyduları dışında kütlesel olarak onunla kıyaslanabilecek herhangi bir obje onun yörüngesi etrafında olmamalıdır. Plüton ve onun benzeri gök cisimleri, buradaki ilk iki kuralı sağlayıp üçüncü kurala uymadıkları için onlara “cüce gezegen” denir. Bu tanıma uymuş olan her gök cismi birer cüce gezegenidir. Bu tür cüce gezegenler Kuiper Kuşağı’ na dahildirler.
Plüton gezegen olmaktan neden çıkarıldı?
Plüton gezegen olmaktan neden çıkarıldı?

GEZEGEN ÖLÇÜMÜ HAKKINDA DİĞER BİLGİLER

 • Dünya’nın Güneş’ e olan uzaklığını hesaplarken 1 AU ( Astronomical Unit / Astronomik Birim) kullanılır. Kuiper Kuşağı, Güneş’ ten uzaklığı 30 AU ile 50 AU arasında kalan bir bölgede yer alır ve Güneş Sistemi’ nin doğumundan geriye kalan küçük gök cisimleri burada yer alır. Plüton Kuiper Kuşağı’ nın en ünlü sakini olduğu için bu kuşakta yer alan gök cisimlerine plütino da denir. Plüton kendisi gibi birçok gök cismi ile yan yana aynı yörüngede süzülmektedir. Gezegenlerde ise böyle bir durum söz konusu değildir.
GEZEGENLER HAKKINDA DİĞER BİLGİLER
 • Her gezegen kendi küçük uydusu dışında hiçbir cisimle komşuluk yapamaz. Dünya, kendisinden küçük olan Ay ile yörüngesinde bulunan diğer tüm cisimleri kendine katarak, temizleyerek gitmektedir. Plüton gibi cüce gezegenler ise bu tür cisimlerle aynı yörünge içerisinde hep beraber gitmektedirler. Bundan dolayı Plüton, gezegen olma sınıfına giremez. Bu bilgilere ilave olarak Plüton, Kuiper Kuşağı’ nın en meşhur cismi olmasına rağmen en büyüğü değildir. 2005 senesinde keşfedilen Eris cüce gezegeni Plüton cüce gezegeninden daha büyüktür.
 • Eris’ i keşfeden kişiler o zamanlarda gezegen olarak bilinen Plüton’ dan daha büyük bu cismin de kesinlikle gezegen olacağını düşünmüşler ve onuncu gezegeni bulan insanlar olacaklardı. İlk başlarda buraya Zeyna, uydusuna da Gabriel dedikleri bu gezegenin adı için yarışma düzenlemişlerdi. Her şey güzel giderken Eris’ in keşfinden tam bir yıl sonra gezegen olma tanımı kesin olarak yapılmıştı ve Plüton ile birlikte Eris’ de gezegen olma sınıfından çıkarılmıştır.

www.google.com www.google.com 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz