Şirinler Siyasi Bir Propaganda Mı?

0
206
Şirinler Siyası bir propagandı mı?
Şirinler Siyası bir propagandı mı?

ŞİRİNLER MASUM DEĞİLMİŞ..

Şirinler hakkında:
Şirinler, Belçikalı çizer Pierre Culliford’ un namı değer “Peyo” oluşturduğu çizgi roman ve çizgi filmlerin ortak kullandığı isimdir. Bin dokuz yüz elli sekizde Pierre Culliford, çizgi roman olarak bizlere sundu. Bin dokuz yüz seksen bir yılında da televizyonda tanıştığımız Şirinler herkes tarafından büyük ilgi topladı. Yıllar boyu Türkiye’ de de yayınlanan Şirinler, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birçok ülkede olmak üzere, yüksek oranda izlenmesine rağmen yayından kaldırılmıştır. http://www.google.com http://www.google.com

ŞİRİNLER VE KARAKTERLER

Şirin Baba: Şirinler’ in ve köyün lideridir. Diğer şirinlere rağmen kırmızı kıyafetiyle dikkatleri üzerine çeker. Sihir konusunda çok iyidir.

Şirine: İlk olarak Gargamel, onu Şirinler’ i ortadan kaldırmak için ortaya çıkardı fakat Şirin Baba tarafından sihirle değiştirildi. Şirine, köyün tek kız Şirini’ dir. Uzun, sarı ve dalgalı saçları vardır.

Gözlüklü Şirin: Adı gibi tek gözlüklü şirindir. Kitap okur ve kitap yazar. Çok konuşur. Konuşmasını bitirmeden yanındaki Şirinler tarafından fırlatılır ve düştüğünde hep kafa üstü düşer.

Usta Şirin: Köydeki her icadın mucididir. Köydeki her konuda uzmandır. İcatları ile şirinlerin hayatlarını kolaylaştırır.

Huysuz Şirin: Her şeyden nefret eden anti-sosyal bir Şirin’ dir.

Aşçı Şirin: Köyün oburudur. Genellikle yemeklerini diğer Şirinler’ e silah olarak verir ya da kendisi yer.

Güçlü Şirin: Köyün en güçlüsüdür. Bir sorun çıktığında kuvvetiyle halletmeye çalışan asi bir Şirin’ dir.

Gargamel: Şirinler’ in en büyük düşmanıdır ve onların varlığını bilen tek kişidir. Amacı onlar yemek ya da satarak para kazanmak ya da başka bir amacı onları sihir ile altına çevirmek.

Azman: Gargamel’ e yardımcı olan bir kedidir. Azman isminden önceki ismi Azrail’ dir.
Bu karakterlerin dışında doksan altı tane daha karakter vardır.

EE ÇOK ŞİRİNLERDİ 🙁

Bu çizgi filmin komünizm propagandası yaptığı iddialarını herkes biliyordur. İngilizce yazılımı “Smurf” tur. Bunun açılımını halk arasında “Small Men Under Red Flag” Türkçesi “

Şirinler Siyası bir propagandı mı?
Smurf Siyası bir propagandı mı?

Kızıl Bayrak Altında Yaşayan Küçük Adamlar” olduğu düşünülüyor. Şirinler’ in yaşamı da komünizm ile yakından ilişkilidir. Çok sayıda iddia ortaya atılmıştır ancak bunların hepsi birer iddia olmanın dışına çıkamamıştır, kanıtlanamamıştır. “Smurf” kelimesinin “Socialist Men Under Red Flag” ın (Kızıl Bayrak Altındaki Sosyalist Adamlar) bir kısaltması olduğu iddiası bir efsanedir.

Çünkü, yazar olan Peyo’ nun onlara verdiği orijinal ismi Les Schtroumpfs’ tur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz