Tikler Neden Oluşur?

1
180
enlersitesi.com
enlersitesi.com

Tikler Neden Oluşur?

  • Tıbbi olarak tik bozuklukları ismi ile anılan tiklerin oluşmasının altında pek çok farklı neden bulunmaktadır. Ancak öncesinde tik nedir hakkında doğru bir tanım bilinmelidir. Çünkü ülkemizde tik olmayan hareketler de tik olarak kabul edilmektedir. Tik bozuklukları insanların vokal ve motor kaslarında meydana gelen istem dışı kasılmalardır. Peki, tikler neden oluşur? Tiklerin oluşma nedeni oldukça geniş bir liste halinde verilmektedir. Genetik nedenler listenin balında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çevresel nedenlerden kaynaklı tikler de ortaya çıkabilmektedir. İnsanların psikolojik sorunları, stresli bir işte çalışmaları nörobiyolojik etmenler de tiklerin kendini göstermelerinde neden olarak kabul edilmektedir.

 Çocuklarda Tik Oluşma Nedenleri

  • Çocuklarda tik oluşma nedenleri yetişkinlerle benzerlik göstermektedir. Ancak fiziksel bozukluklara rastlama oranları yetişkinlere göre daha az olan çocuklarda, tikler genetik nedenlere bağlanmaktadır. Yapılan araştırmalarda yakın akrabalarında, özelikle anne ve babalarında tik olan çocuklarda da tik görülebildiği ortaya çıkmıştır.
    enlersitesi.com
    Tikler Neden Oluşur?

    Ayrıca çocukların psikolojileri oldukça hassastır. Bu neden yüzünden çocuklar travma yaşamalarına neden olacak çevresel bir olaya tanık olduklarında psikolojileri yakından etkilenmektedir. Psikolojik etkilenmeler ise bazı durumlarda kendini tik olarak dışarı vurmaktadır. Çocuklarda da yetişkinlerde de tikin neden meydana geldiğinin teşhis edilmesi, tedaviye başlanmasını sağlamaktadır. Bu neden yüzünden öncelikle bir uzmana danışarak hastalığın nedeninin kesinleştirilmesi gerekmektedir.

 Tikler Tedavi Edilebilir Mi?

  • Tikler çoğunlukla tedavi edilebilen rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Özellikle gelip geçici grupta bulunan tikler ortalama olarak bir sene içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bunun yanı sıra tik tedavisi psikolojik destek alınması ve belli uyarıcıların verilip, ortadan kaldırılması ile de geçmektedir. Hangi uyarıcıların tike neden olduğunun tespiti bu neden yüzünden büyük bir önem arz etmektedir. Tik tedavisinde doğru bilinen yanlışların başında her daim ilaç kullanılması gerektiği yer almaktadır. İlaç tedavisine ihtiyaç duyulmaksızın tedavi edilebilen tikler de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra beyindeki fiziksel sorunlardan ileri gelen tikler, gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde tedavi edilebilmektedir. Bu sayede hastalar, tiklerinin neden oluştuğuna yönelik hikâyelerini uzmanlara saklamadan anlattıklarında, tedavilerine daha kısa süre içerisinde erişim sağlayarak iyileşebilmektedir.

www.google.com www.google.com www.yandex.com

1 Yorum

  1. […] Günlük hayatımızda çokça kullandığımız, hatta kullandığımız malzemeleri tekrar kullanabilir miyiz onu bilmeden sürekli olarak kullanmış olduğumuz plastiklerin üzerinde, altında ya da herhangi bir yerinde yazan numaralar vardır ki çoğumuz onları görmüşüzdür. Fakat anlamının ne olduğunu önemsememiş ve sorgulamadan kullanmışızdır. Plastik olan bütün şişe, damacana, bidon, kavanoz, biberon gibi malzemelerin altında, üstünde ya da herhangi bir yerinde genel olarak üçgen şeklinde ve geri dönüşümü işaret eden bir logonun içinde şişenin hangi malzemeden yapıldığını gösteren bir numara vardır. […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz