Trafik ışıkları neden üç renktir?

0
205
Trafik ışıkları neden üç renk?
Trafik ışıkları neden üç renk?

Trafik ışıkları neden üç renktir?

  • Trafik ışıkları neden üç renktir? Kırmızı ışıkta dur, yeşil ışıkta geç, sarıda da bekle! Trafik kuralları trafiği belirli bir düzene sokmak için vardır. Trafik kurallarına uyulmadığında ise o yerde sürekli olarak bir karışıklık vardır. Kendi ülkemizde de bu dertten çoğu kişinin kederli olduğu çok bellidir. Trafik ışıklarındaki kuraldan söz ederken enlersitesi.comenlersitesi.comyapılması gereken şeyler bizlere çok basitmiş gibi gelir. Ancak sürücüler tarafından en çok yapılan hatalardan biri de kırmızı ışığın ihlalidir. İnsanlara belirli bir eğitim verilmelidir. Boşuna dememişler “ağaç yaşken eğilir.” diye. Trafik ışıklarındaki renklerin ve anlamlarının ne olduğunu çocuklarımıza okul öncesi eğitimlerde anlatmalıyız ki herhangi bir güçlükle karşılaşmasınlar. Ne zaman hangi ışıkta geçilir, beklenir bilmeleri gerekir. Elbette ki bu yazımızda trafik kurallarını anlatmayacağız. Bu yazımızda trafik ışıklarının neden kırmızı, sarı ve yeşil renkte olduğundan bahsedeceğiz.

 

  • Trafik ışıklarının uygulanmasında, önceleri demir yollarının trenleri kontrol etmek amaçlı uygulamış olduğu sinyalleri örnek alarak başlandı. Demir yolları idaresince kırmızı rengi “dur” sinyali için seçmişti. Kırmızı renginin, kan rengi olması sebebiyle asılar boyunca çoğu kültürce tahribatı, tehlikeyi ve ölümü simgelemiş bir renktir. 1830’ lu yıllarda ilk kez faaliyete başlayan demir yolları “ikaz” olarak algılanan ışığın rengini yeşil, “geç” ışığı için de beyaz rengini kabul etmişti. Fakat bir süre sonrasında beyaz renkli sinyal problemlere sebep olmaya başladı. O dönemlerde kullanılan sokak lambalarının da beyaz olması beyaz renkli “geç” sinyali ile karıştırılabiliyor idi . Bundan daha kötüsü de “dur” işaretine koyulan kırmızı merceklerin yerlerinden düşerek yansıyan kırmızı ışığın beyazlaşması ve bunun “geç” olarak algılanması kazalara sebep oluyordu.
TRAFİK IŞIKLARI TARİHÇE
  • Çabalar sonunda demir yolcular kırmızı rengi “dur”, yeşil rengi “geç” ve sarı rengi de “ikaz” sinyali olarak kabul etmiştir. Bilindiği üzere sarı renk, renk spektrumunun içerisinde en çok göz alıcı özelliğe sahip olan renktir. Bu sayede makinistler sinyalin bulunduğu yerlerde beyaz renk ışığı görürlerse, orada yanlış bir şeyler olduğunu anlıyor ve tedbirlerini de ona göre alıyorlardı.
  • Kara yollarında ise yollarda sadece atların ve at arabalarının olduğu tarihlerde dahi dünyanın büyük olan şehirlerinde sorun olarak trafik vardı. İlk trafik lambası otomobillerin üretiminden çok daha öncelerinde 1868 yılında Londra’ da kullanıldı. Kullanım olarak gazla yakılıyordu ve altındaki polislerce kendi ekseni etrafında döndürülen kırmızı ve yeşil lambalardı. Bir süre kullanıldı fakat gaz lambaları patlayıp kendilerini çeviren polisleri de yaralayınca bu tür trafik lambalarından vazgeçildi.
TRAFİK IŞIKLARI NEDEN ÜÇ RENK
  • Diğer bir yandan otomobiller üretilmeye başlanması ve şehirler içinde dolaşması ile birlikte bu duru daha kötü olmuştur. Çeşitli yerlerde farklı farklı sistemde değişik uygulamalar devreye girdi. Demir yollarında kullanılan uygulama örnek olarak seçildi ancak demir yollarında birbirine paralel olan iki adet hat vardı. Bu sistemde iki yolun kesişmiş olduğu kavşaklarda işe yaramıyordu.
  • Günümüzde kullanılan trafik lambalarına benzeyen ilk elektrikli otomatik trafik lambasını, ilkokul mezunu olan ve Amerika’ da ki Clevelan’ da otomobil sahibi ilk siyahi Garrett Morgan geliştirmiştir. 1914’ te ilk denemelerine başlayan Morgan 1923 yılında da patentini kendisi aldı. Garrett Morgan ölümünden hemen öncelerinde 1963 yılında, bu patentini kırk bin dolara General Electric firmasına satmıştır.Morgan’ ın trafik lambaları demiryollarında kullanılanlara benzer bir şekilde “T” üzerinde ilk olarak kırmızı ve yeşil olacak şekilde iki lambadan oluşuyordu. Çok zaman geçmeden ikaz anlamında kullanılan sarı lamba da bu trafik lambasına ilave edildi. Morgan’ ın bu uygulaması kısa zamanda tüm dünyaya yayıldı.

    Aradan yıllar geçti ancak sarı renk hala “ikaz” anlamında kullanılıyor. Fakat günümüzde ki sürücüler onu “geç” olarak anlıyorlar. Daha çok gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu tür sorunlar çok fazladır. Maalesef ülkemizde de bu sıkıntı mevcuttur. Bu sorunla ilgili dilden dile bir olay dolaşır. Bu olayda Japon turistler Türkiye’ ye gelirler ve trafikten memnun kalmazlar. Kendileri ile konuşulurken bir turist şunları söyler “ Türkiye’ de trafik ışıklarının bile anlamları farklı. Kırmızı: dur demek, sarı: korno çal demek, yeşil: geç demek.” Bu olaydan anladığımız sabırsızlığımızdır. Umarım ki eğitim ile bu dertlerimiz son bulur.

www.google.com www.google.com 

www.yandex.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz