Türkiye’nin İlk Yerli Dizisi

1
183

Yerli diziler ve Türkiye’nin İlk Yerli Dizisi özellikle günümüzde sayısı oldukça fazla hale gelen ekran figürlerindendir. Yerli diziler sayesinde pek çok insan günlük hayatın stresinden bir süre de olsa kurtulabilmektedir. Farklı konularda yayınlanan diziler, aynı zamanda dünyada olabilecek kötü şeylerin fark edilmesini sağlayan etkiye de sahiptir. Bunun için seyredilecek olan dizinin doğru şekilde seçilmesi kâfidir. Çünkü herhangi bir vasfı olmayan ya da bireyleri körü şekilde etkileyen diziler de bulunmaktadır. Bu bağlamda ülkemiz uzun zamandan bu yana dizi yayınları yapmaktadır. Peki, Türkiye’nin ilk yerli dizisinin ismi nedir? “Kaynanalar” uzun yıllar ekranlarda fırtınalar estirmiş ve ilk bölümü 1974 yılında yayınlanmış ilk yerli dizi olmak özelliği taşımaktadır.

Türkiye’nin İlk Yerli Dizisi
Türkiye’nin İlk Yerli Dizisi

Türkiye’nin İlk Yerli Dizisinin Konusu Nedir?

Ülkemizde yayınlanan ilk yerli dizi olan Kaynanalar, oldukça sıcak ve samimi bir konuya sahiptir. Dizinin ana karakterleri iki farklı aileden oluşmaktadır. Ailelerin maddi olanakları geniş olmasına karşın hayat görüşleri oldukça farklıdır. Bir aile alaturka yaşam stilini devam ettirmesine karşın diğeri oldukça modern bir yaşam tarzına sahiptir. Ancak ailelerin çocukları aracılığı ile birbirlerine dünür olması işlerin bir anda değişmesine neden olacaktır. Artık iki aile devamlı olarak görüşecek, bu durum neticesinde de ortaya bir hayli komik sahneler çıkacaktır. Dizide özellikle Nuri Kantar karakteri ön plandadır. Herkes onu “Nöri Gantar” olarak da bilmektedir.

Türkiye’nin İlk Yerli Dizisi Hangi Kanallarda Yayınlanmıştır?

Kaynanalar dizisi yayın hayatına oldukça uzun dönem devam etmiştir. Belli dönemlerde diziye ara verildiği de bilinenler arasındadır. Ancak seyircilerden gelen talep neticesinde farklı kanallarda dizinin yeni bölümleri dönmeye devam etmiştir. Türkiye’nin ilk yerli dizisi olan Kaynanalar ilk olarak TRT ekranlarında yayın hayatına başlamıştır. 1974 yılında yayın hayatına başlayan Kaynanalar, 22 sezondan ve 958 bölümden oluşmaktadır. Dizi, 1996 yılına kadar bölümlerinin tamamın TRT ekranlarından beğenilere sunmuştur. 1997 ve 2004 arasında ise Kanal D, Kaynanalar dizisini kadrosuna katmıştır. Dizinin son bölümü 10 Mayıs 2004 tarihinde yayınlanmıştır. O zamandan bu yana da yeni bir bölüm çekilmemiştir.

www.google.com www.google.com www.yandex.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz