Yemek Yedikten Sonra Neden Uykumuz Gelir?

0
124
enlersitesi.com
enlersitesi.com

Yemek yedikten sonra neden uykumuz gelir?

Yemek yedikten sonra neden uykumuz gelir? Hiç düşündünüz mü? İşten, alışverişten, gezmekten ve benzeri şeylerden sonra eve gelip yemeğimizi yeriz ve yedikten sonra televizyona, bilgisayara ya da telefona beş on dakika bakmak isteriz. Tam o sırada “üstüme ağırlık çöktü” tabiri ile uykumuz geldiğini ve biraz kestirmek isteği gelir ve kendimizi tutamaz uyuyakalırız. Yediğimiz yemeklerin bizlere enerji vermesi gerekirken uykumuzu getirmezi çok garip değil mi?

Yemek Sonrası Halsizlik

Yemek yendikten sonra vücudumuza halsizlik çöker. Bazen bu halsizlik bazı etkiler ile daha fazla hissedilir. Yemek yedikten sonra uykumuzun gelmesinde en başta gelen sorun aşırı yemek tüketmektir. Normal yememiz gereken yemekten çok fazla yemek, yemekten sonra bizlere uyku, halsizlik ve yorgunluk yapar. Vücudumuzun hareket etmek, organların çalışması ve düşünmek gibi çoğu önemli aktiviteleri yapmak için enerjiye ihtiyacı vardır. Aşırı derecede yemek yedikten sonra bunların yakılması için fazladan enerjiye ihtiyaç vardır. Vücudumuzda gereken enerji olmadığında vücudumuz, yorgunluğa ve halsizliğe yol açan salgıları salgılar. Bu sebepten dolayı çok yemek yediğimizde vücudumuzda yoğunluk ve halsizlik olur.

enlersitesi.com
enlersitesi.com

Nasıl Yemek Yemeliyiz?

Yemek yedikten sonra vücudumuzda yorgunluk ve uyku halinin olmasındaki diğer bir etken de gizli şekerdir. Ayrıyeten insülin direnci de yemekten sonra uykumu getirmektedir. İnsülin direncinizi şu formülle ölçebilirsiniz: Sabah açken bir test yaptırın ve kan şekerinizdeki değeriniz a olsun. Açken kan insülin seviyesini ölçtürün ve çıkan sonucunuz b olsun. Bu çıkan iki sonucu çarpın ve çıkan sonucu 405’ e bölün. İşte çıkan bu sonucunuz 2.5’ in altındadır. Eğer üstünde ve hatta 8 9 ise acilen doktora görünün. Yemek yedikten sonra vücudumuzda oluşan uyku haline sebep olan diye etken de uykumuzu getiren yani içerisinde triptofanı bolca bulunduran yiyecekleri yemek. Amerika Beslenme Topluluğunca belirtilir ki; süt ve süt ürünleri, dana eti, kümes hayvanı etleri, ağırlıklı olarak karbonhidrat içeren ve protein açısından zengin olan besinler tüketmek vücudumuzda uyku hali yapmaktadır. Bu besinler vücudumuzda seratonin seviyesini arttırır ve bu durumda vücudumuzda uyku hali başlar.

enlersitesi.com
YEMEK VE UYKU

YEMEK SONRASI UYKU VE DİĞER SEBEP

Yemek yedikten sonra uykumuzun gelmesinin diğer başka bir sebebi ise vücudumuzun kan şekerinin ani düşüş ve çıkışlar yaşamasıdır. Çünkü yediğimiz yiyeceklerde karbonhidrat ve triptofan ikisi birden bulunuyorsa karşı koyulamaz bir uyku gelir. Karbonhidratlar, triptofanın beyne ulaşımını kolaylaştırır. Özellikle sabah kalktıktan sonra bu uykulu halden şikayet ediyorsanız yulaf ezmesi, badem ve yumurta tüketmek sizlere yardımcı olacaktır. Yemek yedikten sonra uykumuzun gelmesindeki diğer nedenler de vücudumuzdaki iltihap, sindirim sisteminde ki hastalıklar, obezite ve beynimize giden kanın azlığıdır. Yemek yedikten sonra uykumuzun gelmesini istemiyorsak bol karbonhidrat içeren besinler yerine sebze, kuru yemiş, balık ve tavuk gibi kan şekerimizin seviyesini etkilemeyen yiyecekler tüketebiliriz. Yemekten sonra yürümek de faydalıdır ve aşırı kilolardan kurtulmamıza da yardımcı olur. Daha az yemek ve yeşil çay tüketmek uykumuzun gelmesini azaltır. www.google.com www.google.com ww

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz